BUFFALO, N.Y. — Congratulations to the following high school football players for making Dick Gallagher's "Best of the Best" list after week 8 of the regular season. 

Most Yards Rushing – 279 yards – Xzavier Janczylik, St, Francis

Most TDs Rushing – 3 – Several players – Butera, Dunlap, Boyes, Dixon

Most Yards Passing – 316 – Jake Ritts, St. Francis

Most TDs Passing – 4 – Jack Sharpe, Orchard Park

Most Yards Passing and Rushing – 394 – Zac Boyes, Kenmore West

Most Tackles – 14 – Aidan Ostrowski, Williamsville South

Most Sacks – 7½ Aidan Ostrowski, Williamsville South

Most Receptions – 9 – Antonio Corsi, St. Francis

Most TD’s Receiving – 2 – Peter Liberatore, Orchard Park & Gavin Kulp, Olean

Most Yards Receiving – 142 – Noah Paternini, Allegany-Limestone

Longest Field Goal – 33 yards – Karson Hurlburt, Pioneer

Players of the Week

Section VI

Class AA
Connor Mahoney, Lancaster
Matt Marschner, Lancaster

Class A-1
Zac Boyes, Kenmore West
Dillon Weir, West Seneca West

Class A-2
Aidan Ostrowski, Williamsville South
Ben Moskala, Grand Island

Class B-1
Denton Tilly, Pioneer
Tra’e Hill, Pioneer

Class B-2
Maurice Vaughn, WNY Maritime

Class B-3
Nick Fratercangelo, Olean

Kevin Kulp, Olean
Railey, Siluis, Olean

Class B-4
Jayden Heers, Newfane

Class C North
Billy Atlas, Wilson

Class C South
Caleb Chelton, Chautauqua Lake

Class D
Luke McKenna, Salamanca

MSGR Martin Association

Xzavier Janczylik, St. Francis
Jake Ritts, St. Francis
Antonio Corsi, St. Francis

Special Team Players of the Week

Thomas Furmanski, Albion

Garrett Srock, Newfane

Karson Hurlburt, Pioneer

Nick Pantuso, Olean

Coaches of the Week

Section VI

Class AA – Eric Rupp, Clarence

Class A-1 – Mike Mammolitti, Williamsville North

Class A-2 – Dean Santorio, Grand Island

Class B-1 – Jim Duprey, Pioneer

Class B-2 – Ty Parker, WNY Maritime/ Health Sciences

Class B-3 – Adam Krenning, Albion

Phil Vecchio, Olean

Class B-4 – Joe Kelly, Tonawanda

Class C North – Bill Atlas, Wilson

Class C South – Josh Brooks, Portville

Bryan Bongiovanni, Chautauqua Lake

Class D – Chad Bartoszek, Salamanca

MSGR Martin Assoc. – Jerry Smith, St. Francis

Unsung Players of the Week

Jacorey Haynes, Cheektowaga

Zachory Jaworski, St. Francis

Eric Schon, St. Francis

Tyler Braeuner, St. Francis

Austin Hill, St. Francis

Jake Szymanski, St. Francis

Alex Rojek, Cleveland Hill

Vincent Lomeo, St. Joe’s

Devonte Pompey, Bennett

Caleb Chelton, Chautauqua Lake

Al McDuffie, Bennett

Sam Kline, St. Joe’s

Stuart McLoud, JFK

Trevor Harrington, Pioneer

Brandon Laury, Timon/St. Jude

Blake Bielec, Grand Island

Donovan Cornelius, Canisius

Ben Moskala, Grand Island

Luke McMahon, Timon/St. Jude

Nick Pantuso, Olean

Dick Gallagher’s Fantasy Football Team

QB – Jake Ritts, St. Francis

RB – Jaylen Butera, Jamestown

RB – Xzavier Janczylik, St. Franics

RB – Keith Jackson, South Park

WR – Antonio Corsi, St. Francis

WR – Peter Liberatore, Orchard Park

TE – Gabe Fisher, Pioneer

– Thomas Furmanski, Albion

Player of the Year Contenders

Callum Wither, St. Joe’s

Cam Barmore, Clymer/Sherman/Panama

D’Jae Perry, Bennett

Garritt Hinsdale, Clymer/Sherman/Panama

Jack Sharpe, Orchard Park

Jake Ritts, St. Francis

Jake Skinner, Fredonia

Jamel Lucas, Sweet Home

Jason Mansell, Lancaster

Joe Carlson, Starpoint

Logan Frank, Franklinville/Ellicottville

Michael Pataky, Orchard Park

Mykell Hepburn, South Park

Savon VanSickle, Jamesotwn

Tra’e Hill, Pioneer

Tyler Baker, Canisius

Xzavier Janczylik, St. Francis

Zac Boyes, Kenmore West