Most Tackles – Taivaughn Roach, Cheektowaga (140)

Most Carries – Shaun Dolac, West Seneca East (233)

Best Clock Management – Lancaster

Worst Field – Sherman

Best Haircut – Eric Rupp

Sectional Championships Coaches Records: Eric Rupp, Lancaster 31-3

Jim Maurino, West Seneca East 84-59

Mike Fatta, Cheektowaga 62-11

Glen Graham, Cleveland Hill 112-37

Ty Harper, CSP 24-20

Inspirational Player – Frankie Previte, Lew-Port

Overall Record of MSGR Martin Teams: 23-39

Most Wins: 11, CSP

Best Defensive Coordinators – Dave Mansell, Lancaster and Mike Fatta, Cheektowaga

Favorite for Player of the Year: Shaun Dolac, West Seneca East

Longest Field Goal – 46 yards - Connor Golley, Allegany Limestone

Most Points Scored – 431 CSP, Cleveland Hill

Best Yankee Fans – Scott Zipp, Jim Maurino, Len Jankiewicz, Milt Dickerson.

Our Condolences from Red Sox Nation

Best High School Announcer – Vic Martucci, Clarence

Top Band – Orchard Park

Top JV Program – Cheektowaga

Best Chain Crew – Lancaster

Best Cheerleaders – Southwestern

Best Restaurants – D’Paolo’s, Sorrentino’s

Best Game - West Seneca West 50 – Starpoint 49

Biggest Upset – West Seneca East over West Seneca West

Best Volunteer Coach – Dan Kelly, Williamsville North

Most Shutouts: 5 - Cheektowaga

Most Interceptions – 8 - Joe Jamison, Canisius

Major Problem Area – Kicking game this season was the worst ever.

Best Preseason Prediction - Lancaster, Cheektowaga, West Seneca West, Cleveland Hill, Southwestern, Clymer/Sherman/Panama and Maple Grove would play in sectional championship games.

Best Win Streak Ended – West Seneca West 24 games ended by the Trojans.

Biggest Injury in Playoff – John Speyer, West Seneca West SR RB

Best Linebackers – Lancaster

MSGR Martin Dynamic Duo – Joe Jamison, Joel Nicholas (Canisius)

Major injuries during season – Tyron Wright, Dunkirk and Anthony McCarley, St. Joe’s

Best Team Nickname “Wolfpack” – Clymer/ Sherman/ Panama

Prediction – In 2020 Jake Ritts, St. Francis QB, will establish a new career passing record breaking the current record of 7,598 yards set by Jerry Hickson from 2013-2016.

For 9 weeks in 2018, West Seneca West was the number 1 ranked team in the state poll for Class A.

Predictions – Jimmy Scott, St. Joe’s Fr, will be a Connolly Cup Finalist in 2020 and/ or 2021

Unsung Players - Tyler Bailer, Frontier and Rob Giancarlo, Sweet Home

Best Nickname – Dan “Golden Boy” Kaplan, Cheektowaga

Best Pick – West Seneca East over West Seneca West in Class A Section Championship

Worst Pick – Lancaster to lose some games

Best Freshman – Jimmy Scott, St. Joe’s

Best Sophomore – Jake Ritts, St. Francis

Best Junior – Conor Mahony, Lancaster

Best Seniors –

Shaun Dolac, West Seneca East

Mike Rigerman, Pioneer

Aaron Chase, Starpoint

Cole Snyder, Southwestern

Aaron Wahler, Cleveland Hill

Best Defense – CSP, Cheektowaga

Worst Defense – St. Francis

Best Wide Receivers – Starpoint

Disappointing Teams – St. Joe’s, Williamsville North

Best Athletic Director – Jon Roth, Grand Island

Most Energetic Athletic Director – PJ Cauley, Hamburg

Unsung Coach – Al Cavagnaro, Starpoint

Best Meat Raffle Emcee – Jake Taft

Best Booster Club – Jamestown

Best Chain Gang – Lancaster

Best Refreshment Stand – Clarence

Best Bands – Hamburg, Orchard Park

Best Cheerleaders – Clarence

Tallest Player – Will McDonald, St. Joe’s 6’5”

Best Leaders – Jack Putney, Clarence and Cole Snyder, Southwestern

Worst Dressed Coach – Dave Munella, Jamestown

Best Clock Operation – Steve Delasanti, Williamsville South

Best Offensive Line – West Seneca West

Most Injuries – Randolph/ Frewsburg

Impact Players – Mike Rigerman, Pioneer

Most Loquacios – Sibby Constantino

Best Booster – Phil Stasiak, Williamsville South

Top Statisticians – Nate Beutel, Starpoint and Al Roller, Maple Grove

Surprise Teams – Bennett, Wilson, Pioneer

Best Mascot – South Park

Best Modified Coach – Brian Maley, Clarence

Best Youth Coach – Boomer Connell, Williamsville Youth Football

Best Weekly Paper – Amherst Bee

Best Transfer – Maurice Robertson, West Seneca West via Sweet Home

Toughest Schedules – WNY Maritime, Canisius

Best Booster President – Sara Funke, Williamsville North

Best Athletic Facilities – St. Joe’s, Williamsville, Clarence, All-High

Best Fans – Southwestern

Best Haircuts – Starpoint

Best High School Football Publication - Football Weekly, Mark Adair

Alumnus of the Year: Qadree Ollison, Canisius

Unsung Heroes – All Wives of Coaches

Best Executive – Timm Slade, Section VI

Toughest Assignment – Referees

Best Pizza – Sorrentino’s

Best Awards – Cross Training Football Character Awards

Best GPA – 4.0 Jonah Wisniewski, Newfane

Conklin Masters, Cardinal O’Hara

Most Yards Passing and Rushing – Keshone Beal, Cheektowaga

Cole Snyder, Southwestern

Aaron Chase, Starpoint

Most Photogenic Coach – Tom Langworthy, Jamestown

Most Photogenic Principals – Scott Zipp, Cheektowaga and Jake Taft, Lew-Port

Most Photogenic Athletic Director – Make DiPirro, Williamsville East

Best Announcer – Len Jankiewicz, Spectrum

Most Yards Rushing Game – 363 Kayier Fields, McKinley

Best Athletic Director Assistant – Mary Faracca, Williamsville East

Best Ambassadors:

Frank Wolf, WNY Athletics

Ken Stoldt, Section VI Chairman and his committee

Top Volunteers – Williamsville East

Most TDs Rushing (Game) - 7 Easton Tanner, Maple Grove

Cameron Crosier, Kenmore West

Most Passing TDs (Game) – 6 Cole Snyder, Southwestern

Aaron Chase, Starpoint

Most Tackles (Game) – 24 Millard Young, Akron

Most Interceptions (Game) – 3 Dan Browning, St. Francis and Ethan Jurkowski, Lancaster

Best Defensive Dynamic Duo – Conor Mahony, Matt Marschner Lancaster

Best Kicker – Tristian Vandenberg, Canisius

Best Game Program: Lancaster

Best Volunteer Coach: Dan Kelly, Williamsville North

Class Act (Coach): Ty Harper, CSP

Class Act (Player): Aaron Chase, Starpoint

Top Upsets: Salamanca over Olean, West Seneca East over West Seneca West

Nonstop Motor:

Conor Mahony, Lancaster

Shaun Dolac, West Seneca East

Robbie Penhollow, Falconer/Cassadaga Valley

Best School Media Laison:

Jim Duprey, Pioneer

Bryce Hopkins, Canisius

Most WNY Alumni Playing Collegiate Football: Canisius

Top WNY Collegiate Players:

Qadree Ollison, Canisius – Pitt

Sam Castronova, Williamsville South – Bethel

Coaches of the Year:

Jim Maurino, West Seneca East

Ty Harper, CSP

Glen Graham, Cleveland Hill

Best JV Coaches:

Jeff McGill, Cheektowaga

Bill Lovelock, South Park

CSP coaches

Most Sacks (Game): 6 – Stephen Boyd Jr., Cardinal O’Hara

Most Sacks:

Elijah Lewis, South Park – 16

Rob Giancarlo, Sweet Home – 16 ½

Most Touchdowns: 32 – Mike Rigerman, Pioneer

Most Field Goals: Tristian Vandenburg, Canisius

Most Interceptions: 8 – Joe Jamison, Canisius

Most Receiving Yardage: 1,242 yards – Malik Brooks, Lockport

Most Sectional Titles: Orchard Park – 14

Most State Titles: Randolph – 5

Most Rushing Yardage: 2,031 yards – Mike Rigerman, Pioneer

Most Rushing TDs: Mike Rigerman, Pioneer

Most Passing TDs: 37 – Cole Snyder, Southwestern

Most Passing Yardage: Aaron Chase – 3,038 yards

Most Touchdowns Rushing and Passing: 42 – Cole Snyder, Southwestern