Class AA

First Team

Malik Brooks, Lockport

Tyler Doty, St. Joe’s

Joe Jamison, Canisius

Tristan Vandenburg, Canisius

Second Teasm

David Gaca, Lancaster

Jihad Loynes, Bennett

Conor Mahoney, Lancaster

Dylan Kelly, Williamsville North

Third Team

Jon Stevens, Clarence

Fourth Team

Jake Ritts, St. Francis

D’Jae Perry, Bennett

Dominik Thomas, St. Francis

James Desiderio, Canisius

Fifth Team

Alex Westcott, Orchard Park

Joel Nicholas, Canisius

Sixth Team

Michael Pataky, Orchard Park

Honorable Mention

Dylan Mann, Williamsville North

Scott Becht, Williamsville North

Cole Gambino, St. Joe’s

Eric Schon, St. Francis

Josh Walter, Williamsville North

Quinten Burke, Clarence

Matt Marschner, Lancaster

Dawson Tyger, St. Francis

Class A

First Team

Nick Hamme, West Seneca West

Jayon Renfro, South Park

Shaun Dolac, West Seneca East

Mike Glinski, West Seneca West

Bryan Ball, West Seneca West

Second Team

Aaron Chasr, Starpoint

John Speyer, West Seneca West

Liam Scheuer, West Seneca West

Third Team

Greg Braswell, South Park

Elijah Lewis, South Park

Kyle Haettich, West Seneca West

Fourth Team

Kaiyer Fields, McKinley

Rob Giancarlo, Sweet Home

Jack Turner, West Seneca East

Fifth Team

Jake Argo, Starpoint

Dylan McNulty, West Seneca East

Honorable Mention

Deabeyon Humphrey, South Park

Juston Johnson, West Seneca West

Matt Spina, Starpoint

Jeremiah Wilkes, Grand Island

Peyton Olson, Jamestown

Kenny Yockey, Grand Island

Tyler Bailey, Frontier

Jake DeWolf, Niagara Wheatfield

Joe Stewart, Kenmore West

Cam Sionko, Grand Island

Class B

First Team

Mike Rigerman, Pioneer

Joe Powers, Lew-Port

Trevor Smith, Pioneer

Taivaughn Smith, Pioneer

Taivaughn Roach, Cheektowaga

Second Team

Keshone Beal, Cheektowaga

Stephen Boyd, Cardinal O’Hara

Finn O’Brien, East Aurora/Holland

Rashad Law, Maryvale

Third Team

Caleb Graves, Cheektowaga

Synceir Middlebrooks, Maryvale

Jake Skinner, Fredonia/Brocton

Fourth Team

Jermaine Haynes, Cardinal O’Hara

Antonio Norwood, Burgard

Cory Day, Iroquois

Jabari McDonald, Cheektowaga

Nick Rinker, Pioneer

Fifth Team

Joell Colon, Fredonia/Brocton

Remir Velasquez, Cardinal O’Hara

Izaiah Rhim, Medina

Honorable Mention

Joe Pagano, Depew

Mitchell Theal, Timon/St. Jude

Quantavis Kleckley, Dunkirk

Paul Portorreal, Cheektowaga

Class C

First Team

Cole Snyder, Southwestern

Aaron Wahler, Cleveland Hill

Andrew Bernard, Randolph/Frewsburg

Robbie Penhollow, Cassadaga Valley/Falconer

Javon Thomas, Cleveland Hill

Second Team

Steve Frerichs, Wilson

Cooper Pannes, Southwestern

Connor Crabtree, Cassadaga Valley/Falconer

Third Team

Luke Szumigala, Silver Creek/Forestville

Millard Young, Akron

Chris Diem, Cleveland Hill

Honorable Mention

DeClan Faery, Wilson

Marcel Wilson, Wilson

Drew Westmoreland, Wilson

D’Mario Grant, Cleveland Hill

Faizon Munir, Southwestern

Class D

Player of the Year – Derek Ecklund, CSP

First Team

Gerrit Hinsdale, CSP

Cameron Barmore, CSP

Michael Beatman, CSP

Robbie Overton, CSP

Easton Tanner, Maple Grove

Second Team

Steve Ryan, CSP

Jordan Smouse, CSP

Jake Tomlinson, Maple Grove

Honorable Mention

Ira John, Salamanca

Carson Crist, Maple Grove

Mason Bestine, CSP

Chance Meeder, CSP

Tyler Hedlund, Salamanca

Gerrett McClelland, CSP

John Swabik, CSP

Summary

In Class AA, WNY had 24 players selected to the All-State football teams including 4 on first team.

In Class A, WNY had 26 players selected to the All-State football teams including 5 on first team.

In Class B, WNY had 23 players selected to the All-State team including 4 on first team.

In Class C, WNY had 16 players selected to the All-State team including 5 on first team.

In Class D, WNY had 16 players selected to the All-State team including 6 on first team. Derek Ecklund from CSP was selected Player of the Year in Class D.

Section VI had the most first team players with 24. The school with the most All-State Players was CSP with 11.

A total of 105 players earned All-State honors excluding honorable mention, 70 players were on All-State teams.

18 of 25 All-WNY first team players made first team All-State.