Dick Gallagher's Best of the Best: Week 8

Congratulations to the following high school football players for being selected by Dick Gallagher as his "Best of the Best" for week 8:

 

 

Top Performances 2016 Game through Week 8

Most Yards Rushing: 318
Ian Baker, Springville

Most TDs: 6
Ian Baker, Springville; Cordell O’Brien, Frewsburg

Most TDs Passing: 5
 Izaiah Rhim, Medina

Most YDs Passing: 355 YDs
Connor Buzby, Grand Island

Most Receptions: 11
Justin Johnson, Timon/St. Jude; Duane Robertson, Hutch Tech

Most Yards Receiving: 239
L.G. Castillo, Lancaster; 250 – Gerald Bratton, Riverside

Most TDs Receiving: 3
Jarius Huggins, Williamsville North; Jalin Cooper, Medina

Longest Kickoff for a TD: 96 YDs 
Nate Faller, Sweet Home

Longest Field Goal: 34 YDs 
Anthony Arguelles, McKinley

Most Field Goals: 2
Blake Haubeil; Joe Dotterweich, North Tonawanda; Anthony Arguellles, McKinley

Most Sacks: 3
several players

Most Interceptions: 3
Anthony Maniscalco, Williamsville North; Jake Beaver, Randolph; Jake Beaver, Randolph

Most Tackles: 24
Trevor Micek, Maple Grove

Most Points Scored: 36
Ian Baker, Springville, Todd Thompson, Pioneer, Cordell O’Brien, Lancaster

Most Points Scored (Team): 65
Cheektowaga

Most Kicks Returned for TDs: 2
Jacey Jakubczak, East Aurora/Holland

Most Fumbles Returned for TD’s: 2
Matt Eldridge, Cleveland Hill

Longest Overtime: 3
Cassadaga Valley/Falconer VS. Allegany-Limestone, Pioneer VS. Olean

 

Underclassmen of the Week

Topher Elkins, Springville

Brock Blecha, Franklinville/Ellicottville

Kaiyer Fields, McKinley

Brendan Cimerman, Clarence

Dylan Vincent, Olean

Taelon Hollamon, McKinley

Anthony Robinson, Starpoint

Jack Shaver, Clarence

Joe Andreessen, Lancaster

Willie Belton, Cheektowaga

Michael Gray III, Cheektowaga

Juan Damas, Dunkirk

Riley Pastuszynski, Alden

London Smith, Lackawanna

Noble Smith, Lackawanna

Marcellus Overton, North Tonawanda

Casey Kelly, St. Joe’s

Mike Rigerman, Pioneer

 

Dick Gallagher’s “Elite 11”

Joe Andreessen, Lancaster

Terry Rutland, Starpoint

Brock Blecha, Franklinville/Ellicottville

Willie Belton, Cheektowaga

Joe Harrison, Timon/St. Jude

Kaiyer Fields, McKinley

Alton Ingram, Dunkirk

Jon Wolf, Depew

Casey Kelly, St. Joe’s

Dilon Janca, Orchard Park

Connor Kelly, Williamsville North

Justin Gauthier, Pioneer

 

Top Ten Defenders

Jon Domes, Springville

Zach Woodard, North Tonawanda

Tajay Ahmed, Starpoint

Joe Harrison, Lancaster

Willie Belton, Cheektowaga

London Smith, Lackawanna

Daemani Devonshire, Hutch Tech

Jaylin Nelson, St. Joe’s

Connor Kelly, Williamsville North

 

Special Teams Players of the Week

Marquell Wells, Williamsville North

Anthony Arguelles, McKinley

Joe Dotterweich, North Tonawanda

Riley Pastuszynski, East Aurora/Holland

Justin Brown, Cleveland Hill

 

Playoff Teams Unsung Players

Clarence – Jack Shaver

Jamestown – Noah Turzillo

Niagara Falls – Cortese Myles

Hutch Tech – Waulik Jeader

Orchard Park – Pat Sullivan

Lancaster – Andrew Hersey

Williamsvile North – Dave Harwell

Kenmore West – Jahlel St. John

West Seneca East – Jared Maurino

Starpoint – Matt Oehm

McKinley – Jeffrey Howard

Williamsville South – Mark Worthy

Bennett – Jamel Lofton

Grand Island – Connor Buzby

North Tonawanda – Jordan Holmes

Iroquois – Zach Sley

Medina – Eric Neace

Lackawanna – Marquez Lofton

Dunkirk – Dontrell Clemons

Maryvale – Joe Cartonia

Cheektowaga – Adam Bellaus

Burgard – Jihad Loynes

Olean – Dylan Vincent

Alden – Riley Pastuszynski

Cleveland Hill - Ryan Majerowski

Chautauqua Lake – Devin Pope

Gowanda – Caleb Maloney

JFK – Jordan Snyder

Southwestern – Niko Pannes

Akron – Robbie Pequeen

Wilson – Niklos Steuber

Allegany-Limestone – Marcus Grove

Maple Grove – Nash Nelson

Portville - Donovan Gayton

CSP – Colt Miller

Randolph – Dakota Donaldson

Silver Creek/Forestville – Chris Williams

Cattaraugus/LV – Drew Stevens

Franklinville/Ellicottville – Preston Hutchinson

Frewsburg – Cordell O’Brien

Shaun Faulik – Hutch Tech

Other Unsung Players

Austin Ladd, Akron

Pat Gilhooly, Hamburg

Harris Shakur, South Park

Dylan McDuffie, St. Francis

Joe Shifflet, Williamsville East

Casey Hixon, Frontier

Austin Tobey, North Tonawanda

Marcellus Overton, North Tonawanda

Trevor Jones, Pioneer

 

Coaches of the Week

Class AA North:
Mark Layer, Clarence

Class AA South:
Eric Rupp, Lancaster
Chris Gelsomino, Hutch-Tech

Class A North:
Henry Fumerelle, North Tonawanda

Class A South:
Brian Hilery, McKinley

Class B East:
Adam Tardiff, Lackawanna

Class B South:
Mike Sarratori, Dunkirk

Class B West:
Mike Fatta, Cheektowaga

Class C North:
Glen Grahamon, Cleveland Hill

Class C South:
Glen Graham, Cleveland Hill

Class D:
Brent Brown, Randolph

MSGR Martin Association:
Charlie Comerford, Timon/St. Jude
Derek Landri, St. Joe’s

 

Dick Gallagher’s Fantasy Football Team

QB – Jon Wolf, Depew

QB – Brock Blecha – Franklinville/Ellicottville

RB –Ian Baker, Springville

RB – Joe Harrison, Timon/St. Jude

RB – Alton Ingram, Dunkirk

WR – Griffin Chudy, Franklinville/Ellicottville

WR – London Smith – Lackawanna

WR – Riley Pastuszynski, Alden

K – Joe Dotterweich, North Tonawanda

 

Cheerleaders of the Week: North Tonawanda

Lauren Behr

Savannah Bigelow

Olivia Chebowy

Paige Dominczak

Julia Guido

Amanda Holler

Alyssa Juliano

Victoria Kalita

Madison MacNeil

Brooke Normandin

Kelsey Sciandra

Katie Scozzafava

Amber Sherwood

Hailey Slediewski

Kaitlyn Slediewski

 

Back To Week 8 Recap

(© 2016 WGRZ)


JOIN THE CONVERSATION

To find out more about Facebook commenting please read the
Conversation Guidelines and FAQs

Leave a Comment
More Stories