2017 Section VI Football Federation Schedule

The following is the schedule for the 2017 Section VI Football Federation. Please note Friday games start at 7pm unless otherwise noted. Saturday games are at 2pm unless otherwise noted. 

 


WEEK 1

Friday, 9/1

Hutch Tech @ Williamsville North
Bennett @ Lancaster, 7:30pm
Jamestown @ Frontier
McKinley @ Orchard Park
Williamsville South @ Clarence
Amherst @ West Seneca West
Iroquois @ West Seneca East
South Park @ Hamburg
Eden/NC @ Lake Shore, 6:30pm
Williamsville East @ Starpoint
Sweet Home @ North Tonawanda
Grand Island @ Kenmore East
Dunkirk @ Depew, 7:30pm
Springville @ Albion
EA/Holland @ Fred/West/Broc @ Broc
Medina/LA Web @ Burgard/MST @ RF
Tonawanda @ Alden
Akron @ Barker/Roy-Hart
Wilson @ Silver Creek/For
Southwestern @ Chautauqua Lake
Gowanda/PV @ Maple Grove
Randolph @ Franklinville/Ellicottville @ Frank
Catt/LV @ Frewsburg
Salamanca @ Portville

Saturday, 9/2

Niagara Falls @ Kenmore West
Lockport @ Niagara-Wheatfield
Pioneer @ JFK, 1:30pm
Maryvale @ Cleve-Hill
Lackawanna @ Newfane
CV/Falc @ CSP @ Pan, 1:30pm
All-Limestone @ Olean, 7:00pm
Lew-Port @ Cheektowaga, 7:00pm

WEEK 2

Thursday, 9/7

Amherst @ South Park (@ AH), 6:00pm
Barker/Roy-Hart @ Alden,6:00pm
Jamestown @ Hutch Tech (RF), 7:00pm

Friday, 9/8

Niagara Falls @ Clarence
Williamsville East @ Williamsville North
Frontier @ Bennett (@ AH)
Niagara-Wheatfield @ Orchard Park
Williamsville South @ Kenmore East
North Tonawanda @ Grand Island
Sweet Home @ Cheektowaga
West Seneca West @ McKinley (@ RF)
Lake Shore @ West Seneca East
Hamburg @ Iroquois
Medina/LA Web @ Tonawanda
Pioneer @ Maryvale
Albion @ Depew, 7:30pm
Dunkirk @ Springville
Fred/West/Broc @ Olean
Cleve-Hill @ Wilson
JFK @ Akron
Portville @ All-Limestone
Southwestern @ Silver Creek/For
Chautauqua Lake @ Randolph
CSP @ Catt/LV
Maple Grove @ Salamanca
Franklinville/Ellicottville @ Frewsburg

Saturday, 9/9

Lancaster @ Lockport
Starpoint @ Kenmore West
Lew-Port @ Newfane, 7:00pm
Eden/NC @ Lackawanna, 1:00pm
Gowanda/PV @ CV/Falc (@ CV), 1:30pm
EA/Holland @ Burgard/MST (@ RF), 1:00pm
 

WEEK 3


Thursday, 9/14

Hutch Tech @ Frontier

Friday, 9/15

Niagara-Wheatfield @ Grand Island
Orchard Park @ Lancaster, 7:30pm
Clarence @ Jamestown
Williamsville East @ Williamsville South
Bennett @ Lockport, 4:00pm
Starpoint @ North Tonawanda
Kenmore West @ Sweet Home
Kenmore East @ Amherst
West Seneca West @ Iroquois
West Seneca East @ McKinley (@ RF)
Lake Shore @ Hamburg
Burgard/MST @ Lew-Port
Cheektowaga @ Pioneer
Mayrvale @ Olean
EA/Holland @ Dunkirk, 7:30pm
Newfane @ Medina/LA Web, 7:30pm
Tonawanda @ Barker/Roy-Hart
Depew @ Springville
Albion @ Fred/West/Broc (@ Broc)
Wilson @ Akron
All-Limestone @ Southwestern
CV/Falc @ Frewsburg
Silver Creek/For @ Gowanda/PV
CSP @ Randolph
Salamanca @ Catt/LV
Franklinville/Ellicottville @ Maple Grove
Portville @ Chautauqua Lake

Saturday, 9/16

Williamsville North @ Niagara Falls
Alden @ Lackawanna, 1:00pm
UPREP (5) @ Cleve-Hill
South Park @ Perry Traditional Academy (Pittsburgh, PA)
Eden/NC @ JFK, 1:30pm

 

WEEK 4: 

Friday, 9/22

Orchard Park @ Williamsville North
Frontier @ Clarence
Springville @ Jamestown
Hamburg @ West Seneca West
West Seneca East @ Amherst
Sweet Home @ Williamsville East
Grand Island @ Williamsville South
Kenmore West @ North Tonawanda
Kenmore East @ Starpoint
Iroquois @ Lake Shore, 6:30pm
Fred/West/Broc @ Depew, 7:30pm
Olean @ Dunkirk, 7:30pm
Barker/Roy-Hart @ Albion
Lackawanna @ Medina/LA Web, 7:30pm
Newfane @ Tonawanda
Cheektowaga @ Alden
Burgard/MST @ Maryvale
EA/Holland @ Pioneer
Lew-Port @ Wilson
Eden/NC @ CV/Falc (@ Falc)
Akron @ Silver Creek/For
Randolph @ All-Limestone
Catt/LV @ Portville
Maple Grove @ Chautauqua Lake
Salamanca @ Franklinville/Ellicottville (@ EVL)

Saturday, 9/23

Lancaster @ Niagara Falls, 12:00pm
Bennett @ Niagara-Wheatfield
Hutch Tech @ Lockport
McKinley @ South Park, 1:00 (@ AH)
Gowanda/PV @ JFK, 1:30pm
Frewsburg @ CSP, 1:30pm (@ Sherman)
Southwestern @ Cleve-Hill
 

WEEK 5

Thursday, 9/28

Williamsville North @ Jamestown
West Seneca East @ Hutch Tech, 7:00pm (@ AH)
Amherst @ Lake Shore, 6:30pm
North Tonawanda @ Williamsville East
Williamsville South @ Kenmore West, 4:30pm

Friday, 9/29

Niagara Falls @ Frontier
Clarence @ Bennett (@ AH)
Niagara-Wheatfield @ Lancaster, 7:30pm
McKinley @ Hamburg
Kenmore East @ Sweet Home
Lackawanna @ West Seneca West
South Park @ Iroquois
Starpoint @ Grand Island
Depew @ Tonawanda
Dunkirk @ Southwestern
Olean @ Albion
Springville @ Fred/West/Broc (@ Broc)
Barker/Roy-Hart @ Medina/LA Web, 7:30pm
Cheektowaga @ Burgard/MST (@ RF)
EA/Holland @ Maryvale
Pioneer @ Lew-Port
Cleve-Hill @ Akron
Wilson @ Eden/NC
All-Lime @ Gowanda/PV
Silver Creek/For @ CV/Falconer (@ Falc)
Portville @ Randolph
Chautauqua Lake @ Catt/LV
Frewsburg @ Salamanca

Saturday, 9/30

Lockport @ Orchard Park, 1:00pm
Alden @ Newfane
Franklinville/Ellicottville @ JFK, 1:30pm
Maple Grove @ CSP, 1:30pm (@ Clymer)
 

WEEK 6

Thursday, 10/5

West Seneca West @ Lake Shore, 6:30pm

Friday, 10/6

Frontier @ Williamsville North
Niagara-Wheatfield @ Clarence, 7:30pm
Orchard Park @ Hutch Tech (@ AH)
Lancaster @ Jamestown
South Park @ West Seneca East
Hamburg @ Amherst
Iroquois @ McKinley (@ RF)
Williamsville South @ Starpoint
North Tonawanda @ Kenmore East
Grand Island @ Sweet Home
Depew @ Olean
Albion @ Dunkirk, 7:30pm
Fred/West/Broc @ Akron, 7:30pm
Springville @ Pioneer
Tonawanda @ Lackawanna
Medina/LA Web @ Alden
Maryvale @ Lew-Port
EA/Holland @ Cheektowaga
JFK @ Wilson
Cleve-Hill @ Eden/NC
Southwestern @ Gowanda/PV
Randolph @ Maple Grove
Frewsburg @ Portville
Franklinville/Ellicottville @ Chautauqua Lake
CSP @ Salamanca
Catt/LV @ Silver Creek/For

Saturday, 10/7

Lockport @ Niagara Falls, 12:00pm
Bennett @ Burgard/MST, 1:00pm (@ RF)
Newfane @ Barker/Roy-Hart 1:30pm (@ Barker)
All-Lime @ CV/Falconer, 1:30pm (@ Cass Valley)
Kenmore West @ Williamsville East
 

WEEK 7

Thursday, 10/12

Alden @ Iroquois

Friday, 10/13

Lancaster @ Depew, 7:30pm
Niagara Falls @ Bennett
Hamburg @ Frontier
Jamestown @ Orchard Park
Clarence @ Hutch Tech (@ RF)
West Seneca East @ West Seneca West
Lake Shore @ South Park (@ AH)
McKinley @ Amherst
Sweet Home @ Williamsville South
Williamsville East @ Grand Island
Tonawanda @ North Tonawanda, 6:00pm
Burgard/MST @ Pioneer
Cheektowaga @ Maryvale
EA/Holland @ Lew-Port
Lackawanna @ Barker/Roy-Hart
Medina/LA Web @ Albion
Newfane @ Wilson
Fred/West/Broc @ Dunkirk, 7:30pm
Olean @ Springville
Silver Creek/For @ All-Limestone
CV/Falconer @ Southwestern
Akron @ Eden/NC
Randolph @ Catt/LV
Portville @ Maple Grove
Chautauqua Lake @ Frewsburg
CSP @ Franklinville/Ellicottville (@ Frank)
Salamanca @ Gowanda/PV

Saturday, 10/14

Niagara Falls @ Bennett, 1:00pm (@ AH)
Williamsville North @ Niagara-Wheatfield
Starpoint @ Lockport
Kenmore East @ Kenmore West
JFK @ Cleve-Hill 

Back to Football Schedules

 

© 2017 WGRZ-TV


JOIN THE CONVERSATION

To find out more about Facebook commenting please read the
Conversation Guidelines and FAQs

Leave a Comment
More Stories